Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023 και ύστερα από πρόσκληση του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ. -Λ. Άμφισσας, οι μαθητές του Β2 τμήματος του σχολείου μας με τις εκπαιδευτικούς Δημητρέλλου Ε., Μπαμπαλιάρη Π. και Φωτεινού Δ. βρέθηκαν στις εγκαταστάσεις του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ. -Λ. και συμμετείχαν σε δράσεις για να γιορτάσουν τη Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα είδη αναπηρίας και να πάρουν μέρος σε βιωματικά εργαστήρια. Ακόμη, γνώρισαν από κοντά ένα άτομο με κινητική αναπηρία, έμαθαν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει στην καθημερινότητα του και πληροφορήθηκαν σχετικά με την κρατική πρόνοια για τα άτομα ΑμεΑ. Οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν για θέματα που αφορούν την αναπηρία και με αφορμή την εν λόγω συνάντηση, είχαν την ευκαιρία να αναστοχαστούν πάνω σε προκαταλήψεις που αφορούν τα άτομα ΑμεΑ και την εικόνα τους στην κοινωνία.